تبلیغات
مقسطین - یازده صفتی كه حضرت آقا برای آقای فردی شمردند/مرحوم «فردی» حجت را بر كسانی كه به اسم جذب از اصول خود كوتاه می‌آیند، تمام می‌كند
مقسطین
 
 
 
یاعلی نقی مددی…

یازده صفتی كه حضرت آقا برای آقای فردی شمردند/مرحوم «فردی» حجت را بر كسانی كه به اسم جذب از اصول خود كوتاه می‌آیند، تمام می‌كند

نویسنده: کهف | ساعت: 04:14 ب.ظ

گفتاری از وحید جلیلی به مناسبت هفتمین روز درگذشت مرحوم امیرحسین فردی
یك هفته پیش خبر درگذشت «امیرحسین فردی» جامعه ادبی را در بهت فرو برد. خیلی‌ها كه منتظر بودند تا در نمایشگاه كتاب سراغ رمان جدید «امیرخان» بروند، حالا باید خود را به حوزه هنری می‌رساندند تا در مراسم تشییع پیكرش شركت كنند. حالا هفت روز از عروج «مرحوم فردی» می‏گذرد. متن زیر گفتاری است از وحید جلیلی كه به مناسب هفتمین روز درگذشت وی برای نخستین بار در رجانیوز منتشر می‏گردد:

یام تسلیت رهبری در پی درگذشت آقای فردی نکات مهمی دارد. هم  تصویر جامعی  از شخصیت آقای فردی ارائه می‌كند،  و هم به شكل خیلی خلاصه تصویری از فضای جبهه‌ی فرهنگی انقلاب اسلامی پیش روی می‌گذارد. 

به عبارات دقت كنید:"دشمنان عنود، همراهان سست‌عنصر، شكل‌گیری جریان هنر انقلاب در هسته‌های جوانان هنرمند انقلابی و ایمان راسخ و انگیزه وهمتی كه این نهال پرتوان انقلاب را باغبانی كرد تا به امروز به شكوفایی و باروروی رسید"
 
در همین پیام كوتاه، بیش از ده صفت برای اقای فردی شمرده می‏شود  كه جمع شدن این صفات از آقای فردی الگویی برای فعالان فرهنگی می‌سازد.
 

از همین رو، آغاز حیات اخروی «امیرحسین فردی»، باید تجدید مطلعی در نگرش مجموعه‌ی نیروهای فرهنگی كشور به این الگوی الهام بخش باشد. و انشاءالله  ایشان حیات جدیدی را در فضای جبهه‌ی هنر و فرهنگ انقلاب آغاز كند.
 
چند صفت مهم در آقای فردی وجود دارد كه باید  دائماً بازگو و مستند شود تا قابلیت انتقال به نسل‌های بعدی را هم پیدا كند. حضرت آقا در پیام تسلیت خود، از مرحوم فردی با صفات «هنرمند»، «متعهد»، «مجاهد»، «صادق»، «مومن»، «سخت‌كوش»، «پیشكسوت»، «بنیان‌گذار»، «برجسته»، «راسخ» و «باانگیزه» یاد كردند. اگر  به زندگی پربركت آقای فردی نگاه كنیم، شاهد نزدیك چهار دهه فعالیت مستمر فرهنگی و هنری در خدمت دین و انقلاب خواهیم بود كه از مهم‌ترین ویژگی‌های این مجموعه فعالیت‌ها، استمرار و استقامت ایشان است. ایشان  از كسانی بود كه در مسیر انقلاب استقامت به خرج داد و تا آخرین لحظه‌ی عمر، در ایمان خودش، راسخ و به كاری كه می‌كرد، مومن بود.
 
یكی دیگر از ویژگی‌های آقای فردی، تواضع ایشان بود. به این معنا كه نه تنها خودش را طلبكار از كسی نمی‌دانست، بلكه همیشه خود را بدهكار انقلاب می‌خواند. جالب است كه آقای فردی از جمله كسانی بود كه از خیلی‌ها بیشتر كار كرد، از خیلی‌ها بیشتر به فرهنگ و هنر انقلاب بیشتر خدمت كرد و در عوض، از همه هم كمتر بهره‌ی شخصی برد. ساده‌زیستی، مردم‌داری و مردم‌واری ایشان، یكی از برجسته‌ترین ویژگی‌های آقای فردی به عنوان یك هنرمند تراز انقلاب اسلامی است. به نظرم خیلی باید به این مردمی بودن ایشان توجه كرد.
 
مرحوم فردی پاكدست و ساده ‌زیست بود و زاهدانه زندگی می‌كرد؛ در حالی كه این امكان برای ایشان فراهم بود كه شبیه كسانی زندگی كند كه ما امروز آن‌ها را به عنوان ریزش‌های هنر انقلاب می‌شناسیم. اما پیكر این هنرمند متعهد چنان كه دیدیم، طی یك مراسم پرشور از همان محل سكونت ایشان در جنوب شهر تهران و از همان مسجدی كه سال‌ها در آن نوجوانان جنو شهری را با فرهنگ و هنر انقلاب آشنا كرده بود، تشییع شد.
 
 
مسجدی بودن آقای فردی، یكی دیگر از برجستگی‌های این نویسنده‌ی انقلابی است؛ فردی كار فرهنگی و هنری خود را از مسجد آغاز كرده بود و تا همین اواخر و در سال‌های اخیر هم می‌دیدیم كه مسجد دغدغه و محور فعالیت‌های ایشان بود. جایزه‌ی ادبی شهید غنی‌پور كه مرحوم فردی و دوستان‌شان بنیان گذاشتند، یكی از الگوهای ممتاز كار فرهنگی است و من امیدوارم كه از این به بعد، بیشتر مورد توجه فعالان فرهنگی كل كشور قرار گیرد.
 
ما در بسیاری از شهرها عناصر هنرمندی چون شهید غنی‌پور را داریم؛ كسی كه یكی از شاگردان مرحوم فردی به شمار می‌رفت، در كلاس‌های ایشان داستان نویسی را آموخته بود و چند اثر چاپ شده هم داشت و در جنگ هم به شهادت رسید. اگر همت و آن آینده‌نگری كه در امسال آقای فردی وجود داشت، در همه‌ی شهرها وجود داشته باشد و دوستان جبهه‌ی فرهنگی انقلاب همت كنند، ما می‌توانیم سالانه ده‌ها و بلكه صدها جایزه‌ی هنری با محوریت مساجد و به نام شهدای فرهنگی خود داشته باشیم. این می‌تواند خود آغاز یك جریان جدی فرهنگی و هنری در كشور باشد.
 
نكته‌ی مهم بعدی، شجاعت و منفعل نشدن ایشان در مقاطع سخت بود كه یكی از برجسته‌ترین مصادیق این موضوع را در فتنه‌ی 88 می‌توان دید. جایی كه مرحوم فردی به عنوان یكی از پیشكسوتان هنر انقلاب اسلامی، نه تنها راه را گم نكرد، بلكه روشنگری كرد و راه را به دیگران نشان داد. در برابر برخی كه به تعبیر مقام معظم رهبری همراهان سست‌عنصر هنر انقلاب بودند، قد برافراشت، روشنگری و بصیرت‌افزایی كرد؛ تا جایی كه موضع شجاعانه‌ی آقای فردی در آن مقطع و در شرایطی كه عده‌ای دچار تذبذب شده و راه را گم كرده بودند، در جهت ابهام‌زدایی از فرهنگ و هنر انقلاب بسیار موثر و راه‌گشا بود. از این جهت، این حسنه‌ای بود كه در پرونده‌ی ایشان ثبت شد.
 
 
در این چند روز دیدم كه بعضی از شبكه‌های وابسته با بیگانه نسبت به خبر درگذشت مرحوم فردی موضع گرفتند و سم‌پاشی كردند. این نشان می‌دهد كه آنها می‌دانند امیرحسین فردی  یك شخصیت تأثیرگذار و ماندگار در هنر و ادبیات ایران خواهد بود و آنها تلاش كردند و خواهند كرد كه الگوی امیرحسین فردی را تا جایی كه می‌شود، تخریب كنند. ولی همین تلاش‌های این عده نشان می‌دهد كه این هنرمند بزرگوار در جای درستی ایستاده و موضع درستی اتخاذ كرده بود. این مواضع درست و اصولی هم از ایمان و شجاعت ایشان ناشی می‌شد. شاید بعضی تحلیل‌های ایشان را قبول داشتند، اما فاقد شجاعت و صلابت لازم برای بیان حقایق در میادین فتنه‌گون بودند.
 
آقای فردی در فضایی كه بسیاری در اثر جنگ روانی موجود سكوت كردند و به سوی انزوا و پرهیز از حمایت حق كشیده شدند، به صحنه آمد و مظلومیت نظام و انقلاب را فریاد زد. به نظر من، مواضع ایشان در ایام فتنه‌ی 88 جزو سندهای افتخار تاریخ هنر انقلاب اسلامی محسوب می‌شود و در تاریخ نیز ان‌شاءالله خواهد ماند.
 
مسئله‌ی بعدی اینكه آقای فردی حجت را تمام می‌كند بر كسانی كه به اسم جذب، از مواضع اصولی خود كوتاه می‌آیند. این به نظرم در تابلوی تشییع پیكر ایشان خیلی گویا بود. یعنی در حالی كه مرحوم فردی در عین صلابت از اصول و آرمان خود تنازل نكرد، شما می‌بینید كه شمع جمع بود. بسیاری از كسانی كه با او اختلاف نظر و سلیقه داشتند، نمی‌توانستند بزرگی و صداقت او را انكار كنند و جذب همین ایمان او به هدف و آرمانش می‌شدند.
 
از این نظر، پیام حضور افراد با سلائق متفاوت در تشییع پیكر مرحوم فردی، این بود كه اگر كسی صادقانه و مخلصانه و به دور از كاسب‌كاری، در خدمت اصول انقلاب باشد، حتی كسانی كه ممكن است در برخی از مقاطع اختلاف سلیقه‌هایی با او داشته باشند، تحت تأثیر او قرار می‌گیرند. یادش گرامی و روحش شاد.

برچسب ها: گفتاری از وحید جلیلی به مناسبت هفتمین روز درگذشت مرحوم امیرحسین فردی،

 
 
مکث تمپ | قالب های رایگان وبلاگ | قالب های بلاگفا | قالب های میهن بلاگ | قالب های پرشین بلاگ | قالب های بلاگ اسکای | قالب های دیتالایف | پوسته های وردپرس | ام گرافیك | M Graphic