تبلیغات
مقسطین - راهکار اساسی قالیباف برای رفع بیکاری: بچه دار نشوید!
مقسطین
 
 
 
یاعلی نقی مددی…

راهکار اساسی قالیباف برای رفع بیکاری: بچه دار نشوید!

نویسنده: سید | ساعت: 10:06 ب.ظ

تبارشناسی مخالفان گفتمان مقاومت و پایداری / 1
راهکار اساسی قالیباف برای رفع بیکاری: بچه دار نشوید!

محمدباقر قالیباف در معرفی برنامه های خود برای اداره کشور، یکی از اقدامات اساسی خود برای رفع بیکاری در کشور را کنترل جمعیت می شمارد..

به گزارش سرویس سبک زندگی بی باک، محمدباقر قالیباف در کتاب برنامه ای برای پیشرفت و عدالت که به معرفی برنامه های خود برای اداره کشور می پردازد، یکی از  اقدامات اساسی خود برای رفع بیکاری در کشور را کنترل جمعیت می شمارد و در اینباره می نویسد: " - ادامه‌ی کنترل و تنظیم خانواده (جلوگیری از رشد بالای جمعیت)، به ویژه در دوره های پنجساله که هرم سنی، مجدداً گسترش می یابد." ( منبع: کتاب برنامه ای برای پیشرفت - صفحه 33 / برای دانلود نسخه الکترونیک این کتاب اینجا کلیک کنید )

این دیدگاه شهردار تهران و برخی دیگر از کاندیدای فعلی ریاست جمهوری، درحالی مطرح می شود که اخیرا رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای در دیدار جمعی از مداحان اهل بیت به مناسبت فرخنده میلاد حضرت زهرای اطهر (س)، یک بار دیگر با هشدار نسبت به پیر شدن جمعیت کشور، کنترل جمعیت در سال های گذشته را خطا و غفلتی دانستند که خطراتش در حال حاضر ظاهر شده و در سال های آینده دیگر قابل جبران نیست.

ایشان در بخشی از بیانات خود فرمودند: «ما با خطاهائى که داشتیم، با عدم دقت هائى که از ماها سر زده، یک برهه‌اى در کشور ما متأسفانه این مسئله مورد غفلت قرار گرفت و ما امروز خطراتش را داریم مى‌بینیم؛ که من بارها این را به مردم عرض کرده‌ام: پیر شدن کشور، کم شدن نسل جوان در چندین سال بعد، از همان چیزهائى است که اثرش بعداً ظاهر خواهد شد؛ وقتى هم اثرش ظاهر شد، آن روز دیگر قابل علاج نیست؛ اما امروز چرا، امروز قابل علاج است.»

گفتنی است؛ موضوع تغییرات جمعیتی کشور،‌ یکی از مسائلی است که در طی چند سال اخیر مطرح،‌ و کارشناسان حوزه‌های مختلف، اظهارنظرهای گوناگونی را درباره این موضوع بیان‌ کرده‌اند. با توجه به ادامه سیاست‌‌های کاهش جمعیتی از دهه هفتاد، متأسفانه روند نزولی تعداد جمعیت مخاطراتی را در پیش‌روی کشورمان قرار داده است. از این‌رو، مقام معظم رهبری نیز بارها نسبت به این موضوع هشدار دادند تا این سیر نزولی متوقف، و جمعیت روند صعودی پیدا کند.

بدیهی است که مسأله جمعیت، از جمله موضوع‌های بین‌رشته‌ای می باشد که از منظر علوم مختلف مانند فقه، اقتصاد، بهداشت و علوم پزشکی، روان‌شناسی،‌ علوم‌ تربیتی، علوم سیاسی، جامعه‌شناسی، معماری و... قابل بررسی است، و اگر  قرار باشد درباره آن تبادل‌ نظر و تحقیق شود، باید از منظر هر کدام از این رشته‌ها و علوم بدان نگریسته شود و از آن منظر تبیین شود. در مجموع، بررسی‌های گوناگون بیانگر آن است که انگیزه‌ها و عوامل مختلفی مانع از افزایش فرزندآوری خانوارها شده است؛ اما  می‌توان اصلی‌ترین عوامل را در سه عنوان ذیل خلاصه کرد:

 

الف) مشکلات اقتصادی و معیشتی

 عده زیادی مشکلات اقتصادی و نداشتن شغل و مسکن را عامل اصلی می‌دانند. به باور این افراد، وقتی میزان تورم زیاد، و درآمد ناکافی است، سخن گفتن درباره فرزندآوری معنایی ندارد؛ یعنی اصالت را به مسائل اقتصادی می‌‌دهند. بی‌شک مشکلات اقتصادی یکی از اصلی‌ترین موانع خانواده‌ها برای داشتن فرزند بیشتر است و مسئولان و دست‌‌اندرکاران باید برای حل آن اقدامات و حمایت‌‌های لازم را انجام دهند؛ اما با یک بررسی اجمالی می‌‌توان دریافت که بین تعداد فرزندان و تمکن مالی خانواده‌ها چندان ارتباط مستقیمی برقرار نیست؛ زیرا اگر این استدلال درست باشد، می‌بایست ثروتمندان جامعه ما تعداد فرزند بیشتری داشته باشند؛ در حالی که چنین نیست.

 همچنین وضعیت موجود نیز عکس این قضیه را نشان می‌دهد؛ زیرا در حال حاضر نیز خانوارهای که تعداد فرزند بیشتری دارند، معمولاً جزء خانواده‌های کم‌درآمد ـ به‌ ویژه در شهرهای کوچک‌تر و روستاها ـ هستند. درباره داشتن مسکن نیز،‌ بیشتر خانواده‌ها، مسکن ملکی دارند؛ یعنی منزل از آن خودشان است و مستأجر نیستند؛ ولی باز هم تعداد فرزندانشان نیز کم است. پس این که علت اصلی اقدام نکردن برای افزایش فرزندان، صرفاً اقتصادی باشد، نادرست است.

 

ب)مسائل فرهنگی و تربیتی

 عده‌ای مسائل تربیتی را عامل کاهش باروری می‌دانند. این گروه معتقدند تا زمانی که یک محیط تربیتی صحیح در جامعه نهادینه نشود، نمی‌توان برای فرزندآوری اقدام کرد؛ زیرا نداشتن فرزند، بهتر از داشتن فرزندان ناسالم ـ از لحاظ فرهنگی ـ است؛ یعنی برای این طیف از افراد، کیفیت مهم‌تر از کمیت است. به نظر می‌رسد این نگرش بیشتر در بین فرهنگیان جامعه مطرح باشد.

 بی‌شک هر چه نیروی انسانی کیفی‌تر باشد، به نفع کشور است،‌ و نظام اسلامی نیز موظف است به‌ منظور تأمین یک فضای فکری و تربیتی سالم و مبتنی بر فرهنگ اسلامی اقدام کند؛ اما پرسش مطرح این است که کیفیت چگونه به وجود می‌آید ؟ آیا غیر از این است که حتماً باید یک کمیتی باشد، تا خروجی آن، عده‌ای با کیفیت بالا باشد. این موضوع در علم احتمالات نیز مطرح است که هر چه فراوانی بیشتر باشد، نسبت هر یک از گزینه‌‌ها بیشتر خواهد بود.

 برای مثال، در خانواده‌ای که ده فرزند دارد،‌ ممکن است دو یا سه نفر،‌ و یا تعداد بیشتری از آن‌ها به مدارج عالی برسند؛ اما اگر این خانواده سه فرزند داشته باشد، معلوم نیست همه این سه فرزند به مدارج بالا دست یابند. این یک قاعده کلی و همیشگی است که هر چه فراوانی چیزی بیشتر باشد، تعداد گزینه‌های کیفی آن نیز بیشتر خواهد بود.

 

ج) تغییر نگرش

 اما گروهی از افراد جامعه، که به نظر می‌آید بیشتر شامل ثروتمندان و دانشگاهیان جامعه باشند،‌ دچار تغییر نگرش شده‌اند و داشتن یک فرزند و یا نداشتن فرزند را نشانه شخصیت و فرهنگ، و یا به تعبیر عام‌تر « باکلاسی » می‌دانند. متأسفانه این نوع نگرش که متأثر از فرهنگ غرب می‌باشد،‌ در کشور ما در حال رواج یافتن است. بدیهی است که نه تنها بر اساس اندیشه اسلامی، که حتی بر اساس عقلانیت و خرد نیز، این تفکر نادرست است.

 محور تفکر غرب بر اصالت سود و رفاه فردی تعریف شده است؛ بدیهی است که آن‌ها به دنبال آنند که برای خود زحمت درست نکنند و تا آن جا که مقدور است،‌ فرزند کمتری داشته باشند و یا اصلاً فرزندی نداشته باشند؛ موضوعی که به هیچ‌وجه مورد تأیید تفکر اسلامی نیست. از این‌رو، تبعیت از این تفکر غلط،‌ همان تبعاتی را به دنبال خواهد داشت که آنان اکنون با آن مواجهند.

 به هر حال، علت عدم استقبال خانوارها از فرزندآوری در همه افراد جامعه یکسان نیست، و هر کدام از آن‌ها دلایل خاص خود را دارند. از این‌رو، برای رفع آن‌ها نیز باید برای هر گروه، متناسب با نوع مانع،‌ برنامه‌ریزی لازم انجام شود؛ اما به نظر می‌رسد از همه مهم‌تر، تغییر نوع نگرش افراد است. به همین دلیل،‌ برنامه‌ریزی برای این مورد و فرهنگ‌سازی به‌ منظور تغییر آن، از جمله برنامه‌‌های ضروری است که باید مورد توجه مسئولان جامعه، به ویژه متولیان جمعیتی کشور قرار گیرد.


موضوع: دین و سیاست ،  انتخابات(حماسه سیاسی)،  فرهنگ پایداری،  خبر، 

 
 
مکث تمپ | قالب های رایگان وبلاگ | قالب های بلاگفا | قالب های میهن بلاگ | قالب های پرشین بلاگ | قالب های بلاگ اسکای | قالب های دیتالایف | پوسته های وردپرس | ام گرافیك | M Graphic