تبلیغات
مقسطین - روایتی از نقش دکتر جلیلی در مهار نابسامانی بازار ارز
مقسطین
 
 
 
یاعلی نقی مددی…

روایتی از نقش دکتر جلیلی در مهار نابسامانی بازار ارز

نویسنده: سید | ساعت: 05:26 ب.ظ

 تسنیم: را برای حدود هفته بعد هماهنگ کردم؛ آن‌هم از طریق یک واسط. ولی روز قبل از مصاحبه خبردار شدم آقای بخشی کارشناس اقتصادی و عضو کارگروه اقتصادی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی که قرار بود با وی مصاحبه بگیرم، تصادف کرده است و به‌جای وی یکی دیگر از همکارانش در خصوص اقدامات اقتصادی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی مصاحبه می‌کند.

همراه با فیلم‌بردار مقابل در دبیرخانه شورا می‌روم‌ اما با اینکه قرار بود با نگهبانی از قبل هماهنگ شود، نگهبان می‌گوید که چیزی هماهنگ نشده است. دوباره که تماس می‌گیرم، متوجه می‌شوم که گویا همکار آقای بخشی قرار مصاحبه را از یاد برده و شورای امنیت را ترک کرده است و این شد که دوباره مزاحم آقای بخشی شدیم و او هم با سختی زیاد خود را به محل مصاحبه رساند.

با آقای بخشی داخل شورا شدیم و مصاحبه را شروع کردیم؛ آن هم با این شرط که نه عکس بگیریم و نه فیلم‌برداری کنیم.

متن زیر مشروح مصاحبه خبرگزاری تسنیم با رضا بخشی عضو کارگروه اقتصادی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی است:

تسنیم: به‌عنوان سؤال اول، با توجه به وظیفه شورای عالی امنیت ملی، دبیرخانه این شورا چه اقداماتی را برای مقابله با تحریم‌ها داشته است؟

بخشی: بسم اللّه الرّحمن الرّحیم. برای مقابله با تحریم، مرکزی در کشور ایجاد شده است که نقش رصد، پیگیری و راهبری برای مقابله با تحریم را دارد که ستاد مرکزی آن در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی مستقر شده است. به‌عبارت دیگر به‌دلیل بعد امنیتی که این تحریم‌ها برای کشور دارد و بحث‌های محرمانه و سرّی آن، در تقسیم کاری که در کشور صورت گرفته است، بخش رصد و راهبری آن به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی واگذار شده است. وزارتخانه‌های اقتصادی و سایر دستگاه‌های مرتبط با این دبیرخانه همکاری کامل و ارتباط تنگاتنگی دارند تا این دبیرخانه بتواند راه‌کارها و راه‌حل‌های مقابله با تحریم را طراحی کند.

***ورود سعید جلیلی به موضوع مقابله با تحریم‌ها***

وظیفه اصلی این ستاد تصمیم‌گیری قانونی درمورد بحث تحریم‌هاست، یعنی اگر تحریمی صورت گرفت و با سازوکارهای موجود نتوانیم با این تحریم مقابله کنیم و برای مقابله با این تحریم‌ها نیاز بود که یک قانونی وضع شود، این ستاد اقدامات لازم را انجام می‌دهد. زمانی تحریم‌ها تشدید شد و ما مشاهده کردیم که دشمن وارد مرحله تحریم‌های جامع و یا به قول خود آنها فلج کننده شد. قبل از این در برخی حوزه‌های محدود مثلا حوزه‌هایی مانند هسته‌ای و یا نظامی را تحریم کرده بودند ولی دشمن تقریبا از دو سال پیش به صورت فراگیر در اکثر حوزه‌های اقتصادی و بانکی، بیمه، نفت حمل و نقل و کشتیرانی وارد شد که سبب شد در این دو سال اخیر فشار زیادی در این حوزه‌ها به کشور بیایید و از طرفی با توجه به اختلافات سیاسی که در دولت بوجود آمد، باعث شد مدیریت اقتصادی به اصطلاح شُل شود و این دو عامل تشدید تحریم‌ها و اختلافات سیاسی دولت که باعث می شد ‌انسجام تصمیم‌ها در مقابله با تحریم‌ها از بین برود، سبب شد ‌شخص دبیر شورای عالی امنیت ملی از یک سال و نیم پیش با تشکیل جلسات هفتگی، شخصا به این بحث مقابله با تحریم‌ها ورود پیدا کند.

این جلسات هر هفته با حضور وزرای اقتصادی و نمایندگان دستگاه‌های امنیتی و سه قوه برگزار می‌شد که ریاست آن بر عهده دبیر شورا بود که این جلسات در مواقعی تا چهار ساعت بحث بر روی مسایل مربوط به تحریم‌ها طول می‌کشید و این نشان می‌دهد ‌شخص دبیر شورا از حدود یک و نیم سال پیش شخصاً در حوزه تصمیم‌گیری و طراحی راه‌های مقابله با تحریم‌ها ورود پیدا کرده است و در قبل از این هم تمامی گزارش‌های جلسات کارشناسی به صورت مستقیم برای وی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی که باید از تصمیمات اطلاع داشته باشد، ارسال می‌شد.
 
 
مکث تمپ | قالب های رایگان وبلاگ | قالب های بلاگفا | قالب های میهن بلاگ | قالب های پرشین بلاگ | قالب های بلاگ اسکای | قالب های دیتالایف | پوسته های وردپرس | ام گرافیك | M Graphic